Pan Kotek zaprasza do udziału w festiwalu Jachowicza

Pan Kotek zaprasza do udziału w festiwalu Jachowicza

Konkursy, warsztaty, spektakle – trwają przygotowania do pierwszego Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza.

Tarnobrzeski Dom Kultury pracuje nad organizacją pierwszego festiwalu poświęconego twórczości Stanisława Jachowicza. Z powodu pandemii większość wydarzeń będzie się odbywać on-line.

Na początek zostały ogłoszone regulaminy trzech ciekawych konkursów: literackiego, plastycznego i teatralnego. Motywem wspólnym wszystkich jest oczywiście Stanisław Jachowicz i jego twórczość. Konkurs teatralny polegać będzie na przygotowaniu krótkiego spektaklu w oparciu o bajki patrona. W plastycznym uczestnicy będą mieć za zadanie wykonanie ilustracji do wybranej bajki, czy wiersza. Konkurs literacki (którego głównym organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna) polega z kolei na napisaniu krótkiej bajki o dowolnej tematyce, ale z wykorzystaniem motywów, które znalazły się w książce „Bajki i powiastki” wydanej w 2016 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu.

Wszystkie konkursy skierowane są do dzieci i młodzieży z Tarnobrzega i regionu. Przewidziano ciekawe, oryginalne nagrody. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do ostatnich tygodni listopada. Regulaminy można znaleźć na stronie internetowej Tarnobrzeskiego Domu Kultury: www.tdk.tarnobrzeg.pl oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej: www.mbp.tarnobrzeg.pl. Z powodu pandemii rozstrzygnięcie konkursów odbędzie się bez udziału publiczności. Listy laureatów zostaną opublikowane na stronach internetowych oraz w mediach. W przypadku konkursu teatralnego, spektakle zostaną nagrane i także będzie je można obejrzeć w sieci.

Festiwal ma już także swój logotyp. Powstał on w pracowni artystki z Żywca – Joanny Zając-Slapničar. Kolorowy Pan Kotek będzie patronować obecnej oraz kolejnym edycjom festiwalu. Wkrótce organizatorzy zaprezentują go mieszkańcom. Twórczyni logotypu poprowadzi również zajęcia plastyczne dla uczestników. Zostaną one zrealizowane w formie internetowych warsztatów.

W planie są także warsztaty teatralne, wykład na temat twórczości Stanisława Jachowicza, pokazy oraz kilka niespodzianek, których organizatorzy na razie nie zdradzają. W ciągu najbliższych tygodni poznamy kolejne wydarzenia festiwalowe oraz szczegółowy program. Finał zaplanowano na koniec listopada.

Na potrzeby promocji festiwalu powstaje także strona internetowa, na której będzie można znaleźć wszelkie informacje, regulaminy konkursów, aktualności, zaproszenia i plakaty, a także sporo wiadomości o Stanisławie Jachowiczu.

Stanisław Jachowicz (1796-1857) – poeta, pedagog, działacz charytatywny, bajkopisarz, ale też wielki patriota i piewca polskości urodził się w Dzikowie – obecnie osiedlu Tarnobrzega.

– Trudno znaleźć kogoś, kto nie zna słynnego wiersza zaczynającego się od słów „Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku…” – mówi Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury. -Postać autora tej bajki, jego tarnobrzeskie pochodzenie, ale także bogata twórczość jest dziś jednak nieco zapomniana (poza wspomnianym kotkiem). Celem festiwalu jest zatem popularyzacja literatury Jachowicza, ale także ogólnie czytelnictwa. Chcemy aktywizować twórczo mieszkańców miasta i okolic, a także promować Tarnobrzeg poprzez postać tego znakomitego bajkopisarza.

Większość festiwalowych działań jest skierowanych do dzieci i młodzieży, ale organizatorzy zachęcają także dorosłych do udziału w warsztatach, czy wykładach, a także do wspólnego poznawania twórczości Jachowicza, wspólnego czytania książek.

Festiwal objął swoim patronatem Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Wydarzenie zostanie zorganizowane przy wsparciu finansowanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

rd

 

Dodaj komentarz