Konkursy Jachowicza w sieci!

Konkursy Jachowicza w sieci!

Tarnobrzeski Dom Kultury zachęca do udziału w konkursach online. Można w domu nagrywać recytacje, fotografować prace plastyczne i pisać opowiadania… A terminy zostały przedłużone do 26 listopada.

Jak się robi festiwal w czasie pandemii? Przechodzi się do przestrzeni wirtualnej. I tak się stało w przypadku Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza. Między innymi zmieniliśmy nieco formułę ogłoszonych już przed paroma tygodniami konkursów: plastycznego, literackiego i teatralnego.

W konkursie teatralnym może wziąć udział każdy, kto zaprezentuje własną interpretację dowolnego wiersza Stanisława Jachowicza, nagra ją i prześle do Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

– Wyobraźcie sobie, że Wasz salon zamienia się w scenę, a kanapa w widownię – zachęca Renata Domka z TDK-u. – Wybierzcie sobie ulubiony wiersz Jachowicza i przedstawcie nam własny domowy teatr jednego aktora. Będzie to świetna okazja do wspólnej rodzinnej zabawy, zachęcamy Was do wykorzystania domowych rekwizytów, czy strojów, które na pewno macie gdzieś w szafie przygotowane np. na karnawałowy bal.

Kostiumy i rekwizyty nie są obowiązkowe. Organizatorzy liczą na fantazję i pomysłowość uczestników. Filmy nagrane np. telefonem, dowolną techniką można przesyłać na adres: konkursy@tdk.tarnobrzeg.pl albo umieścić je na kanale YouTube i wysłać link.

Podobną drogą można także przekazać do TDK-u prace plastyczne. Przypomnijmy, że tematem konkursu jest wykonanie ilustracji do wybranej bajki Stanisława Jachowicza. Na tym etapie można wysłać zdjęcie samodzielnie wykonanej pracy, a oryginał później dostarczyć np. pocztą. Ilustracje konkursowe zostaną następnie zaprezentowane na wystawie w Galerii TDK oraz w galerii wirtualnej. Warto dodać, że będą one towarzyszyć ekspozycji prac wybitnego polskiego ilustratora (w tym także „Chorego kotka”) Janusza Grabiańskiego.

Z kolei w konkursie literackim należy napisać własną bajkę nawiązującą do wierszy i opowiastek patrona festiwalu. Tutaj także uczestnicy mogą swoje teksty przesyłać drogą mailową. Organizatorem tego konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna wraz z TDK-iem, ale prace można dostarczyć do dowolnej z tych instytucji.

Na wszystkich uczestników czekają ciekawe nagrody. Terminy nadsyłania prac zostały przedłużone do 26 listopada, aby wszyscy chętni mieli więcej czasu na ich przygotowanie. Rozstrzygnięcie konkursów będzie transmitowane 29 listopada na profilu i w wydarzeniu TDK na Facebooku. Listy laureatów zostaną także opublikowane na tej stronie internetowej oraz TDK: www.tdk.tarnobrzeg.pl 

Warto dodać, że wiele bajek i opowiastek Stanisława Jachowicza bezpłatnie można znaleźć w serwisie Wolne Lektury. Wszelkie informacje na temat konkursów można uzyskać pisząc na adres: ara@tdk.tarnobrzeg.pl lub kontaktując się z TDK poprzez aplikację Messenger.

W ramach festiwalu odbędą się również transmisje spektakli teatralnych, warsztaty plastyczne i słuchowiskowe, wspólne czytanie bajek, wykład i inne ciekawe propozycje. Wszystkie wydarzenia będą się odbywać online na Facebookowym profilu Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Regulaminy konkursów można znaleźć tutaj i tutaj.

Festiwal objął swoim patronatem Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Wydarzenie zostanie zorganizowane przy wsparciu finansowym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

rd

Dodaj komentarz