Pan Kotek zaprasza na festiwal Jachowicza w sieci

Pan Kotek zaprasza na festiwal Jachowicza w sieci

Będą spektakle, konkursy, warsztaty, wykłady i spotkania. Rusza I Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza w Tarnobrzegu. Edycja online.

Któż nie zna wierszyka „Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku…” Warto poznać zatem bliżej jego autora oraz innych bohaterów jego bajkowego świata. Pierwszy festiwal imienia znanego bajkopisarza pochodzącego z Tarnobrzega – Stanisława Jachowicza rozpocznie się w czwartek 26 listopada. Od tego dnia do niedzieli na profilu facebookowym Tarnobrzeskiego Domu Kultury zostaną zamieszczone filmy, spotkania, odbędą się transmisje na żywo, konkursy, ciekawostki.

– Mamy nadzieję, że ten festiwal online będzie ciekawą propozycją dla mieszkańców w czasie, kiedy nie mogą korzystać z oferty instytucji kultury – mówi Renata Domka z TDK-u. – Chcemy ich rozweselić, odsunąć trochę przykre myśli związane z niepokojem o zdrowie i przyszłość. Nasz festiwal ma być pozytywny, w końcu tytułowy kotek Jachowicza wyzdrowiał! Wierzymy, że pozytywne emocje przyczynią się do poprawy samopoczucia i sprawią wszystkim wiele radości.

Festiwal nie mógłby się odbyć bez czytania bajek Jachowicza. W każdym kolejnym dniu będzie można posłuchać bajek w wykonaniu aktora Teatru Współczesnego w Krakowie Marcina Rasia. Festiwal zainauguruje w czwartek najsłynniejsza bajka – „Chory kotek”. Kotek jest najważniejszym motywem całego festiwalu i także w filmach z bajkami będzie można znaleźć mnóstwo kocich odniesień. Warto liczyć ile mruczków pojawi się na ekranie podczas cyklu. Organizatorzy zapowiadają nagrody za podanie właściwej ich liczby. Koty, bądź ich ślady pojawią się również w różnych miejscach w mieście…

Także w czwartek odbędą się pierwsze warsztaty plastyczne „Festiwalowe DIY, czyli kocia maska i ptaszek w okienku”, które przygotowała Joanna Zając-Slapničar, twórczyni wyjątkowego logotypu festiwalu – Pana Kotka. Kocie motywy zostaną także wykorzystane podczas zajęć. Proponowane przez artystkę działania można wykonywać w domu, razem z całą rodziną. Potrzebnych będzie zaledwie kilka narzędzi, jak papier, klej, farby.

W piątek organizatorzy zapraszają na spektakl w kapciach. Widowisko teatralne pt. „O mniejszych braciszkach św. Franciszka” zagrają aktorzy Teatru Maska na żywo specjalnie dla uczestników festiwalu. Początek o godz. 18.00. Link do transmisji zostanie udostępniony na Facebooku, a spektakl będzie dostępny do niedzieli.

W sobotę będzie można wysłuchać wykładu dr hab. Iwony Rusek – literaturoznawczyni, autorka scenariuszy słuchowisk pisanych dla Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji. Podczas wykładu online autorka opowie o patronie festiwalu, przedstawi jego sylwetkę, przybliży jego twórczość, czasy, w których żył oraz ludzi, którzy go otaczali. Wykład będzie pełen ciekawostek, archiwalnych materiałów, a skierowany jest do szerokiej widowni, zarówno dzieci, jak i starszych mieszkańców. Początek o 18.00.

Finał festiwalu to niedziela. Od godz. 15.00 będzie można obejrzeć wiele ciekawych propozycji. Odbędzie się druga część warsztatów plastycznych, będzie czytanie bajek, ruszy także studio festiwalowe. Poprowadzą je Renata Domka i Agnieszka Mroczka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Tego dnia także będą wirtualni goście. Wśród nich między innymi Ewa Małecki – reżyser współpracująca z Teatrem Polskiego Radia i Telewizją Polską, autorka scenariuszy słuchowisk i spektakli.

– Porozmawiamy z panią Ewą Małecki o jej pracy – o magii sceny, a także o teatrze wyobraźni, czyli słuchowiskach – mówi Agnieszka Mroczka. – Opowie nam o swoich doświadczeniach, inspiracjach, pracy z aktorami, często wielkimi nazwiskami polskiej sceny. Liczę przy tym również na to, że naszym aktorom, podopiecznym grup teatralnych TDK-u udzieli ciekawych rad i wskazówek.

W niedzielę także odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników konkursów ogłoszonych przed miesiącem: plastycznego, literackiego i teatralnego. Laureatów poznamy podczas transmisji, a następnie listy pojawią się na stronach internetowych organizatorów.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Wystarczy wejść na profil facebookowy Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Warto śledzić profil TDK-u na bieżąco, bo w trakcie festiwalu będą się tam pojawiać dodatkowe atrakcje i konkursy z nagrodami przygotowane przez organizatorów.

Szczegółowy program oraz ciekawostki, artykuły, informacje o samym festiwalu i jego twórcach można znaleźć na stronie Tarnobrzeskiego Domu Kultury: www.tdk.tarnobrzeg.pl oraz www.tdk.tarnobrzeg.pl/festiwaljachowicz.

rd

Dodaj komentarz