Bajka o Panu Twardowskim – spektakl lalkowy

Bajka o Panu Twardowskim – spektakl lalkowy

Słynna historia pana Twardowskiego, który zawarł pakt z diabłem, a potem uciekł na księżyc będzie tematem spektaklu lalkowego, który obejrzymy w sobotę 20 listopada w TDK-u. Przedstawienie zaprezentuje Teatr Lalkowy Przytulanka działający przy MDK w Stalowej Woli. Bezpłatne wejściówki do odebrania w TDK-u od 15 listopada.

Teatr Lalkowy Przytulanka powstał w 2013 Roku w Miejskim Domu  Kultury w Stalowej Woli. Jest to typowy teatr parawanowy, w którym wykorzystywane są lalki typu kukiełki oraz pacynki. Przedstawienia teatralne dedykowane są dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Aktorami i animatorami są osoby dorosłe, w większości emeryci. Scenariusze, lalki, scenografia oraz muzyka to zazwyczaj prace autorskie zespołu. Nasze bajki to m. in. „Przygody Skrzata Ananasa”, „Niewidzialny Elf”, „Baśń o Arabeju i pięknej Dżaminie” „Cud na zamku w Baranowie” i wiele innych.

„Bajka o panu Twardowskim” to własny scenariusz, nawiązujący do znanej legendy. Autorka pokusiła się do użycia rymowanego czternastozgłoskowca, co w rezultacie miejscami przyniosło dość zabawne efekty. Wplecione w tekst rytmiczne krakowiaczki jeszcze bardziej podkreśliły lekkość i wdzięk całego przedstawienia. Historia zawarta w bajce stara się uświadomić młodemu widzowi, że serce wraz z rozumem  stanowią parę nie do pokonania przez jakiekolwiek zło spotykające ludzi.

 

Obsada do Bajki o Panu Twardowskim:

Stary Pan Twardowski, Diabeł i Karczmarz – Mateusz Łojek
Młody Pan Twardowski – Jerzy Augustyński
Andzia –  Elżbieta Pikus, Joanna Orenkiewicz
Garnkowa – Maria Łojek
Krakowianka – Danuta Kazanecka
Kot – Teresa Makar
Kogut – Helena Kołodziej
Narratorka I – Jolanta Revuelta
Narratorka II – Elżbieta Pikus

Animacja – Janina Wań, Teresa Makar, Danuta Kazanecka, Jolanta Revuelta, Maria Łojek, Helena Kołodziej, Elżbieta Pikus, Krystyna Teper

Scenariusz, scenografia, muzyka i reżyseria – Janina Wań

Wykonanie lalek – Lidia Biernat, Janina Wań