Jak pomagać, by pomóc – zapraszamy na debatę

Jak pomagać, by pomóc – zapraszamy na debatę

O pomaganiu, wolontariacie, działaniu społecznym rozmawiać będą uczestnicy I Powiatowej Gali Wolontariatu, która odbędzie się w najbliższą niedzielę 5 grudnia w TDK-u. Na zakończenie zaś zagra Sviatyj. Podczas wydarzenia odbędzie się festiwalowa debata o działalności charytatywnej. 

Po raz pierwszy odbędzie się w tym roku Powiatowa Gala Wolontariatu. Organizuje ją Fundacja Q wraz z Tarnobrzeskim Domem Kultury. Jej celem jest integracja środowiska osób działających społecznie i uczczenie w ten sposób Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który przypada właśnie 5 grudnia.

– Chcemy się spotkać, podsumować dotychczasową pracę, ale także docenić tych, którzy czynią dobro – mówi organizator wydarzenia Marcin Kurnik. – Wolontariusze, działacze społeczni to na ogół osoby skromne, po cichu robią dobrą robotę, często kosztem swojego życia rodzinnego, pasji. Działają, bo im tak w duszy gra. Czasem trzeba jednak wyciągnąć ich przed jupitery i zwyczajnie powiedzieć, że to, co robią ma znaczenie, jest doceniane i potrzebne.

Spotkanie będzie także okazją do poszerzenia wiedzy i edukacji. Odbędą się bowiem szkolenia Korpusu Solidarności, do wyboru w kilku blokach tematycznych.

Uczestnikami niedzielnej gali będą osoby z różnych środowisk, przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji, przedsiębiorstw ekonomii społecznej, ale także samorządów lokalnych. W planie jest prezentacja tych różnych form działalności społecznej: na rzecz osób w kryzysie bezdomności, ubogich, niepełnosprawnych, zwierząt, ale także inicjatywy spod znaku zero waste, na rzecz środowiska, czy też upowszechniające działalność społeczną w mediach. Z krótkimi prezentacjami wystąpią: Maciej Kunysz (wiceprezes Stowarzyszenia EKOSKOP), Janusz Wepsięć (współautor inicjatywy stworzenia rezerwatu Doliny Smarkatej, czy ochrony Zwierzyńca i Jasienia, edukator przyrodniczy, pracownik Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły), Bernadetta Szczypta (dziennikarka Radia Rzeszów, autorka książek i reportaży o ekonomii społecznej), Justyna Uchańska (inicjatorka akcji foodsharingu, wymiany książek, pchlego targu, zbiórek dla potrzebujących).

Podczas gali odbędzie się również debata pt. „Jak pomagać, by pomóc”, która jest wydarzeniem towarzyszącym II Festiwalowi Baśniowy Świat S. Jachowicza w Tarnobrzeskim Domu Kultury.

– Głównym tematem będzie działalność dobroczynna, czyli jak działać, by efekty naprawdę pomogły adresatom tej pomocy, ale też o tym, skąd brać na to siły i pomysły, jakie wykorzystywać środki, jak motywować ludzi – mówi Renata Domka z TDK-u, która poprowadzi rozmowę. – Wkrótce święta, a to czas, kiedy ludzie chętniej się dzielą, więc zamierzamy także zachęcić wszystkich do wsparcia dobrych inicjatyw. Zaprosiliśmy gości, którzy swoją postawą i doświadczeniem dowodzą, że można zmieniać świat.

Uczestnikami debaty będą siostra Teresa Bełza (dyrektor DPS w Mokrzyszowie), Justyna Uchańska, ojciec Wojciech Krok (współorganizator Jarmarku Charytatywnego Miasto Aniołów), Aleksandra Dudek (wolontariuszka Miasta Aniołów, laureatka konkursu Ośmiu Wspaniałych), Robert Chmiel (dyrektor Domu Dziecka w Tarnobrzegu).

Spotkanie to będzie także okazją do uroczystego wręczenia nagród „Napędzamy do działania”. Kto będzie wśród laureatów? Poznamy ich dopiero podczas niedzielnej gali.

Spotkaniom, prezentacjom i warsztatom towarzyszyć będzie także wystawa i mini jarmark rękodzieła, który zorganizuje Warsztat Terapii Zajęciowej w Tarnobrzegu. Będzie to okazja do kupienia niebanalnego prezentu, czy świątecznych dekoracji, a przy okazji wsparcia działalności WTZ.

Gala zakończy się koncertem. Wystąpi Sviatyj – muzyk folkowy, łączący melancholijny blues, wybujałe country i słowiańską kulturę. To prosty chłopak rodem z Galicji, muzycznie kroczy tam, gdzie wściekle melancholijny blues łączy się z przytupem folku, a duchowość prawosławia z ludowymi wierzeniami. Szeptun uzbrojony w gitarę i bęben, wspomagany przez saksofon, akordeon i lokalne voodoo miesza wody Mississippi z Bugiem (materiały promocyjne).

Zarówno gala, jak i koncert są to wydarzenia otwarte i bezpłatne. Należy pamiętać o maseczkach i ograniczonej liczbie miejsc.

Debata „Jak pomagać, by pomóc” realizowana jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Gala jest organizowana w ramach Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018 – 2030 realizowanego w Narodowym Instytucie Wolności.