Ogłaszamy konkursy trzeciej edycji festiwalu A.D. 2022

Ogłaszamy konkursy trzeciej edycji festiwalu A.D. 2022

Trwają przygotowania do III Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza. Na początek Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza do udziału w konkursach.

Trzecia edycja Festiwalu odbędzie się na przełomie listopada i grudnia. Tarnobrzeski Dom Kultury na razie nie zdradza szczegółowego programu, ale zapewnia, że nie zabraknie niespodzianek. W planie są warsztaty, spotkania z ciekawymi gośćmi, słuchowisko, turniej i maraton czytania. Od pierwszej edycji organizowane są także konkursy dla uczniów szkół podstawowych i średnich: plastyczny, literacki i teatralny. Także w tym roku ogłoszono już ich regulaminy.

W konkursie teatralnym mogą wziąć udział zarówno osoby indywidualne, jak i grupy teatralne, a hasłem przewodnim jest cytat z wiersza patrona: „Obchodź się łagodnie ze zwierzętami”. Stanisław Jachowicz dużo miejsca w swoich wierszach i powiastkach poświęcał właśnie zwierzętom. Polecał, by traktować je łagodnie, szanować je, doceniać ich poświęcenie i służbę człowiekowi. Organizatorzy zachęcają zatem uczestników do zapoznania się z jego twórczością i zaprezentowania, jak postrzegają relacje ludzi ze zwierzętami. Konkurs zostanie zrealizowany dwuetapowo. Do 14 listopada należy przesłać swoje nagranie w konkursie, a następnie autorzy najlepszych prezentacji zostaną zaproszeni na warsztaty teatralne, które poprowadzi Natalia Koza – teatrolog, pedagog teatru, aktorka oraz założycielka i pomysłodawczyni Małej  Akademii Teatralnej (MAT) w Teatrze „Maska” w Rzeszowie. Natomiast 25 listopada wybrane w pierwszym etapie prezentacje konkursowe wystąpią w finale. Tego samego dnia zostaną ogłoszone wyniki i wręczone nagrody.

Zadaniem uczestników konkursu plastycznego będzie z kolei wykonanie portretu Stanisława Jachowicza – realistycznego lub karykatury. Można użyć dowolnej techniki, także grafiki komputerowej, mile widziane będą prace uwzględniające styl epoki, bądź odniesienia do twórczości autora. Nagrodzone i najlepsze portrety zostaną wyeksponowane na wystawie w Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury, a także znajdą się w specjalnym festiwalowym wydawnictwie. Termin składania prac to 18 listopada.

Konkurs literacki realizuje partner projektu, czyli Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu. W tym roku hasłem głównym jest cytat Stanisława Jachowicza: „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Aby wziąć udział w konkursie należy napisać bajkę/powiastkę wierszem nawiązującą do tytułu lub esej/rozprawkę będącą rozwinięciem tematu w oparciu o dowolną literaturę bądź własne przemyślenia i obserwacje z życia społecznego, rodzinnego, szkolnego itp., a także doświadczenia osobiste. Na prace organizatorzy czekają do 19 listopada. Szczegóły na stronie biblioteki: www.mbp.tarnobrzeg.pl

W każdym z konkursów będą do wygrania nagrody rzeczowe, maskotki festiwalowe i niespodzianki. Rozstrzygnięcie zaś odbędzie się z udziałem gości specjalnych festiwalu. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej organizatora: www.tdk.tarnobrzeg.pl. Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony w listopadzie.

III Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat honorowy sprawuje Prezydent Miasta Tarnobrzega.